Zdravi zobje in dlesni so ključnega pomena za splošno zdravje in dobro počutje. Eden najpogostejših zobozdravstvenih problemov je nabiranje zobnega kamna. Lahko vodi v resne težave, kot so vnetje dlesni, parodontalna bolezen in celo izguba zob. Zobni kamen nastane iz zobnih oblog, ki sčasoma mineralizirajo in jih ni več mogoče odstraniti z običajnim ščetkanjem. Da bi preprečili nastanek bolezni obzobnih tkiv, je ključno redno odstranjevanje zobnega kamna ter po potrebi izvajanje postopkov, kot sta luščenje in glajenje korenin s kiretami.
Kaj je zobni kamen, kako nastane in kako ga čistimo?
Zobni kamen je trda mineralizirana plast, ki nastane iz mehkih zobnih oblog in bakterij. Te se ob prisotnosti mineralov iz sline sčasoma strdijo. Zobni kamen se običajno pojavi ob dlesni ali celo pod njo. Tu je še posebno nevaren, saj lahko povzroči vnetje dlesni (gingivitis) in napredovalo obliko bolezni – parodontitis.
Glavni vzroki za nastanek zobnega kamna so nezadostna in nepravilna ustna higiena, kajenje, prehrana bogata s sladkorji in kislinami, genetska nagnjenost ter pomanjkanje rednih zobozdravniških pregledov.
Čiščenje zobnega kamna je preventivni in terapevtski postopek, ki se izvaja v zobozdravstveni ordinaciji. Cilj je odstraniti trde zobne obloge, ki jih se s ščetkanjem ni mogoče znebiti. Obstajata dva glavna načina čiščenja zobnega kamna.
Ultrazvočno čiščenje – gre za najpogostejšo metodo, pri kateri se uporablja ultrazvočna konica, ki s hitrimi vibracijami odstranjuje zobni kamen brez poškodbe sklenine.
Ročno čiščenje – zobozdravnik ali ustni higienik uporablja posebne inštrumente za mehansko odstranjevanje zobnega kamna, zlasti tam, kjer ultrazvočno čiščenje ni dovolj učinkovito.
Luščenje in glajenje korenin (kiretaža)
Ko se zobni kamen nabere pod dlesnijo in povzroči parodontalne žepke, kjer se zadržujejo bakterije, je potrebno globlje čiščenje, znano kot luščenje in glajenje korenin.
Luščenje in glajenje korenin, znano tudi kot kiretaža, je postopek, pri katerem zobozdravnik ali ustni higienik z uporabo posebnih inštrumentov (kiret) odstrani zobni kamen in bakterijske obloge s površine zobnih korenin. Nato se korenine zgladijo, da se prepreči ponovno kopičenje bakterij in omogoči boljše pritrjevanje dlesni na zob.
Sam postopek se običajno izvaja pod lokalno anestezijo. Vključuje pregled parodontalnih žepkov ter določitev stopnje bolezni, uporabo ultrazvočnih in ročnih instrumentov za odstranitev zobnega kamna pod dlesnimi ter glajenje koreninskih površin, da postanejo bolj odporne na ponovno nabiranje bakterij. Po potrebi vključuje tudi dodatne postopke, kot so uporaba antibakterijskih gelov ali laserska terapija.
Prednosti in koristi luščenja in glajenja korenin so zmanjšanje parodontalnih žepkov in preprečevanje napredovanja bolezni, izboljšanje celjenja dlesni in zmanjšanje vnetja. Prednost je tudi boljša stabilnost zob in zmanjšanje tveganja za izgubo zob ter preprečevanje slabega zadaha. Ta je pogosto posledica bakterijskih oblog.
Po čiščenju zobnega kamna ali po luščenju in glajenju korenin je pomembno upoštevati priporočila zobozdravnika. Običajno predlaga pravilno ustno higieno, kar pomeni nežno ščetkanje zob ter uporabno medzobnih ščetk ali nitke. Priporočajo tudi, da se nekaj dni po posegu izogibate kisli in trdi hrani, saj so zobje rahlo občutljivi. Predlagajo uporabo antiseptičnih ustnih vodic za zmanjšanje tveganja okužb ter redne preglede pri zobozdravniku in spremljanje stanja dlesni in obzobnih tkiv.
Čiščenje zobnega kamna ter luščenje in glajenje korenin s kiretami sta ključna postopka za preprečevanje in zdravljenje bolezni obzobnih tkiv. Redni zobozdravniški pregledi in dobra ustna higiena so najboljši način za ohranjanje zdravih dlesni in zob vse življenje. Če se težave ne odpravijo v ustreznem času, lahko pride do resnih zapletov, ki vodijo v izgubo zob, zato je pravočasno ukrepanje ključnega pomena.