Parodontalna bolezen je kronična okužba podpornih tkiv zob, ki lahko vodi do izgube zob, če ni pravočasno zdravljena. Gre za eno najpogostejših zobozdravstvenih težav, ki prizadene ljudi vseh starosti. Glavni vzrok je kopičenje bakterijskih oblog, ki povzročajo vnetje dlesni in postopno uničenje podpornih struktur zob.
Dlesni igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja zob in celotne ustne votline. Ko se zaradi bakterijskih oblog razvije vnetje, to ne vpliva le na dlesni temveč tudi na zobno kost, ki podpira zobe. V zgodnji fazi, imenovani gingivitis, je bolezen še lahko ozdravljiva. Ob napredovanju preide v parodontitis, kjer pa pride do trajne škode na obzobnih tkivih. Če se bolezen ne zdravi, lahko povzroči izgubo zob in celo vpliva na splošno zdravje posameznika. Raziskave so namreč pokazale povezavo med parodontalno boleznijo in boleznimi srca, sladkorno boleznijo ter drugimi sistemskimi obolenji. Zaradi resnih posledic, ki jih lahko parodontalna bolezen povzroči, sta ključnega pomena zgodnje odkrivanje in pravilna ustna higiena, ki vključuje redno ščetkanje, nitkanje, redno uporabo medzobnih ščetk in profesionalno čiščenje zobnega kamna. Le z ustrezno nego in preventivo lahko preprečimo napredovanje bolezni in ohranimo zdrav nasmeh celo življenje.
Vzroki in dejavniki tveganja:
- kopičenje zobnih oblog in bakterij,
- slaba ustna higiena,
- genetska nagnjenost,
- kajenje in nezdrava prehrana,
- splošne bolezni, kot sta sladkorna bolezen in razne imunske bolezni.
Kako se paradontalna bolezen razvija, prvi znaki in simptomi
Začetna stopnja bolezni je, kot omenjeno, gingivitis. Najprej se dlesni vnamejo, postanejo rdeče in zelo hitro zakrvavijo. To stanje je reverzibilno ob pravilni negi in pravočasnem ukrepanju. Če ne storimo ničesar, lahko stanje napreduje v parodontitis. Vnetje že razširi na obzobna tkiva, kar povzroča izgubo kostne mase in umik dlesni. Nato pa sledi še zadnja stopnja, napredovali parodontitis. To je huda oblika bolezni, ki privede do majavosti in celo izgube zob.
Prvi znaki oziroma simptomi so krvavenje dlesni ob ščetkanju ali nitkanju. Nikar ne zanemarite tovrstnih težav in pravočasno ukrepajte, saj je krvavenje oziroma občutljivost dlesni vsekakor znak, da se nekaj dogaja v vaši ustni votlini. Eden od znakov je tudi slab zadah. Ko opazite umikanje dlesni, pa je že zadnji čas, da ukrepate. Sledi namreč le še močno vnetje in majavost zob ter spremembe v ugrizu. Zelo pomembno je, da ste pozorni na kakršno koli spremembo in pravi čas ukrepate.
Diagnoza in zdravljenje
Parodontalno bolezen diagnosticira zobozdravnik s pregledom dlesni in rentgenskim slikanjem, ki pokaže izgubo kosti okoli zob. Ključno je zgodnje prepoznavanje težave, saj lahko pravočasno zdravljenje prepreči nadaljnje poslabšanje.
Ko se pokažejo že prve težave oziroma prvi simptomi, da se nekaj dogaja, je ključno hitro ukrepanje. Za preventivo pa se priporoča čiščenje zobnega kamna. Zobozdravnik ali ustni higienik odstrani zobne obloge in kamen, ki se nabira nad dlesnimi in pod njimi. To preprečuje nadaljnje vnetje in napredovanje bolezni. Čiščenje zobnega kamna velja za preventivo. Ko pa paradontalna bolezen že nastopi, se običajno izvaja luščenje in glajenje korenin ali tako imenovana kiretaža. Pri parodontitisu je pogosto potrebno globinsko čiščenje, ko zobozdravnik s posebnimi inštrumenti (kiretami) odstrani obloge in bakterije iz obzobnih žepov ter zgladi površino korenin. To omogoči ponovno pritrjevanje dlesni na zob in zmanjša tveganje za nadaljnjo okužbo.
Preventiva in skrb za zdrave dlesni
Za zdrave zobe in ustno votlino je nujna redna ustna higiena, torej pravilno in redno ščetkanje zob dvakrat na dan ter uporaba zobne nitke ali medzobnih ščetk. Prav tako se priporočajo redni obiski zobozdravnika ter profesionalno čiščenje zobnega kamna vsakih 6 mesecev, pri osebah s povečanim tveganjem za razvoj bolezni še pogosteje. Vsekakor pa je pomemben tudi zdrav način življenja. Pomembni so uravnotežena prehrana, izogibanje kajenju in obvladovanje kroničnih bolezni, kot je sladkorna bolezen.
Parodontalna bolezen je resna, a težava, ki jo lahko preprečimo, saj lahko vodi v izgubo zob, če je ne zdravimo pravočasno. Z ustrezno ustno higieno, rednimi pregledi pri zobozdravniku in strokovnim čiščenjem lahko preprečimo njen razvoj ter vse življenje ohranimo zdrave dlesni in zobe.